NIFC LOGO
NIFC LOGO
Karol Lipiński
1790–1861
BIOGRAM

*30 X 1790 Radzyń, †16 XII 1861 Urłów

Karol Józef Lipiński, polski kompozytor, skrzypek i dyrygent. Lipiński koncertował w wielu krajach Europy, jak również w Warszawie, z czego dwukrotnie w czasach młodości Chopina: na przełomie roku 182 i 1828 oraz w 1829. Były to pierwsze kontakty Chopina z Lipińskim i jego wykonawstwem. 

Sztuka Lipińskiego nie oddziałała jednak bezpośrednio na Chopina. Obaj muzycy spotkali się ponownie w Paryżu na przełomie 1835 i 1836 r. i wówczas wspólnie muzykowali, m.in. w salonach arystokracji. Na prośbę Lipińskiego Chopin wprowadził go do tych salonów, pomógł zorganizować koncert w Paryżu i obiecał wziąć w nim udział, ostatecznie nie doszło jednak do tego na skutek odmowy Lipińskiego zagrania na innym koncercie – dobroczynnym na rzecz emigracji polskiej – co stało się źródłem wzajemnej niechęci obu wirtuozów. Muzycy ponownie spotkali się w 1836 we Frankfurcie i konflikt został załagodzony. Mimo nieporozumień Lipiński odnosił się z czcią do Chopina, co wyraził w liście do niego: Nosząc w mym sercu uczucie pełnego uwielbienia dla Ciebie, Szanowny Mistrzu, wyznaję się Twym prawdziwym czcicielem (26 VIII 1844, Korespondencja Chopina w oprac. B.E. Sydowa, t. II, s. 105).

Lipiński jest autorem transkrypcji na skrzypce i fortepian pięciu utworów Chopina: nokturnów b-moll i Es-dur op. 9, Polonezów cis-moll i es-moll op. 26 oraz Tarantelli op. 43.

 

więcej o Karolu Lipińskim na www.portalmuzykipolskiej.pl

 

Planowane wydawnictwa:

  • III Koncert skrzypcowy
  • IV Koncert skrzypcowy A-dur op. 32
  • Symfonia B-dur op. 2 nr 3
  • Symfonia C-dur op. 2 nr 2